Paklājzāliens - ātri, efektīgi, moderni un ar izvēlētu tekstūru, krāsu un velēnas kvalitāti ierīkots zāliens. Ieceres un iespējas, kuru realizāciju nodrošina ieklājamās velēnas, tautas valodā sauktu arī par paklājzālienu, izmantošana. Vakar putekļains pagalms, jaunuzceltas mājas priekšā vai rekonstruējams skvērs, bet šodien kā brīnums – zaļš, viendabīgs un skaists zāliens. Gandarījums, un šīs dzīves lielākās vērtības – laika – ekonomija. Daudzreiz, mūsuprāt, to var attiecināt arī uz veselību. Jā, jo izpaliek nervozēšana un arī putekļu ietekme, tai pat laikā zālieni ne tikai pārtrauc putekļu recirkulāciju, bet arī samazina kaitīgo mikroorganismu esamību izdalot fitoncīdus. Karstā laikā virs zāliena ir pat par vairākiem grādiem zemāka temperatūra…… Zālieni ir unikālas zālienaugu veidotas pašregulējošas un remontējošas sistēmas – velēnas un augsnes apvienojums, kas aktīvi uzlabo vides un dzīves kvalitāti, noder gan aktīvai nobradāšanai un sportam, gan arī vides sakārtošanai un krāšņam dārza akcentam. Protams, ar nosacījumu, ka tie ir pareizi ierīkoti un kārtīgi uzturēti. Paklājzāliens ir ļoti noderīgs arī zālienu ierīkošanai stāvās nogāzēs, esošā zāliena bojāto vietu remontiem, betona un plastikas šūnās, stāvvietās un garāžu iebrauktuvēs, uz pirtiņu un pat augstceltņu jumtiem, izstādēs, kapos…. Arī mīļotajam kaķītim un putniņam ir noderīga svaiga zāle, Lieldienu kompozīciju veidošanā….
Izvēle 1. Ierīkot zālienu, remontēt? Kā šo ieceri realizēt. Augsnes sagatavošana zāliena sējai un velēnas ieklāšanai praktiski ir identiska. Tas pats attiecas uz laistīšanas sistēmām – jānodrošina iespējas vienā laistīšanas reizē izlietot 30-35l ūdens uz m2. Zāliens būs jānodrošina ar nepieciešamo mitrumu, bet tieši izmantot pilsētas ūdensvada un artēzisko aku ūdeni nav vēlams – nelabvēlīgi ietekmē zālienu. Piemērotāks ir ūdens no dīķa, upes vai rezervuāra. Dīķis un zāliens var tikt veidots kā vizuāli un funkcionāli vienots dārza ansamblis.
Augsnes sagatavošana. Augsni sastrādā 15-20cm dziļi, izlasa akmeņus, nezāļu sakneņus u.c. svešķermeņus. Planē veidojot vēlamo profilu, vēlams ar nelielu kritumu, vismaz 1% uz noteces vai ūdens savākšanas vietām. Nepieciešamības gadījumā ierīko meliorāciju, iespējama vienlaikus arī mitruma nodrošināšana. Mazsaturīgas smilts, kūdras, smaga māla…augsnes vēlams ielabot. Piemērotas bez ielabošanas ir auglīgas mālsmilts un smilšmāla augsnes, jo zāliena nesošajam auglīgajam slānim ideālā jābūt mitrumu saturošam un gaisa caurlaidīgam ar 4-6% organisko vielu saturu. Vieglas augsnes ielabo ar lapu kompostiem, mālu, kompostētām skaidām, kūdru… Ideālā izpildījumā ieklāj māla pamatni vai ģeotekstila (ilgmūžīgu, ūdens mazcaurlaidīgu plastikāta materiālu) audumu un uz tiem veido 15-20cm auglīgo slāni. Dārgi ierīkojot, bet daudzkārt atmaksāsies uzturot. Smagu mālu ielabo ar smalku granti, zāģu skaidām pievienojot lapu kompostus, kūdru…. Kūdras augsnēm pievieno mālus, smilšmālu, rupju smilti, nepieciešamības gadījumā augsnes pH paaugstināšanai dolomītmālus. Zālienu attīstībai augsnes pH optimums ir 5,5-6,5. Iestrādā ar augsnes frēzi, iearot, ierokot. Iestrādā minerālmēslus. Planē, pieveļ, atkārtoti nogrābj, ecē un pieveļ.
Izvēle 2. Paklājzāliens. Iegādājoties paklājzālienu jārēķinās ar patēriņu par aptuveni 10% lielāku nekā ieklājamā platība, jo paklājzālienu klājot, lai novērstu spraugu rašanās starp slejām iespējas, tās papildus sabīda. Paklājzāliena piegāde vēlama ar aprēķinu lai 1-2 dienu laikā pēc nogriešanas zāliens būtu ieklāts. Zemās temperatūrās lēnāk, bet karstā laikā paklājzāliens ātri var bojāties. Nogrieztais paklājzāliens jāuzglabā un jātransportē pasargājot no tiešas saules ietekmes. Pirms paklājzāliena ieklāšanas pārbauda augsnes sagatavošanas kvalitāti, atkārtoti līdzina un pieveļ. Ja augsne ir irdena labāk pārvietoties pa dēļiem. Ieklātajam zālienam visā platībā vienmērīgi jāpieguļ augsnei. Ieaugšanas veicināšanai uz sagatavotās augsnes izkliedē nedaudz slāpekli saturošus minerālmēslus. Paklājzālienu ieklāj ķieģeļu rakstā no vienas malas katru sleju tai no malas pieliekot dēlīti un pa to viegli piesitot piespiež jau esošajai. Līdzīgi rīkojas arī vertikālā virzienā, lai velēnu blīvi piespiestu augsnei. Velēnas sadures vietās var uzkaisīt nedaudz augsnei līdzīgu substrātu, ja tas nepieciešams un zālienu sēklu, lai zāliens labāk saaugtos.
Paklājzāliens ir viegli piegriežams – ieklāj un nogriež, vai arī piegriež un ieklāj. Vienkārši, bet tomēr, ja darbu darīsiet paši un Jums nav nepieciešamo iemaņu, vēlams speciālista padoms. Sarežģītāk paklājzālienu ir ieklāt nogāzēs. Var izmantot dažādus palīglīdzekļus. Noderīgi gan speciāli plastikāta “sieti”, gan arī mīksta lapu koka skalveidīgas tapiņas. Ja nogāze nav augsta, tad klājot tā lai vismaz 0,35-0,45m paklājzāliena slejas atrastos augšā daudzmaz horizontāli un nogāze nav stāvāka par 45 grādiem, tad izmantojot vienlaidu sleju un dažus stiprinājumus problēmām nevajadzētu rasties. Protams, augsnei jābūt pareizi sagatavotai un saturīgai. Ierīkoto paklājzālienu laista laikā kad nav intensīva iztvaikošana – vakaros, agri no rīta un kad debesis ir apmākušās. Laistāmajām sistēmām jānodrošina vienmērīga pilienveida ūdens izklaide. Pirmajās reizēs laista uzmanīgi un ļoti pakāpeniski, it īpaši jau nogāzēs. Ja augsne sausa dod 30-35l ūdens uz m2. Pirmās pāris nedēļas karstā un sausā laikā vēlams laistīt, ja nepieciešams, divas reizes dienā. Vairāku minēto apstākļu dēļ vēlams izvairīties ieklāt paklājzālienu ļoti karstā un sausā laikā.
Paklājzāliena kopšana. Pirmkārt ir jānodrošina mitrums un otrkārt jāpasargā no mehāniskām slodzēm pirmo divu nedēļu laikā pēc ierīkošanas. Pļauj pēc vajadzības, bet ne ātrāk kā pēc 7-10 dienām nogriežot no 2,5-3cm vienā reizē. Nākošreiz pļauj perpendikulāri iepriekšējam virzienam.
Paklājzāliens tiek pārdots ruļļos, vienā rullī ir 0,45m². Izmēri: garums - 1,5m, platums - 0,3m. Nodrošinam paklājzāliena ieklāšanu un transportēšanu.